Projekt Olympiáda waldorfských piatakov

V dňoch 26. – 28. mája 2023 sa uskutoční v poradí druhá celoslovenská Olympiáda waldorfských piatakov. Už druhýkrát ju usporiada košická WŠ v priestoroch ŠVP v Kysaku.

Košičania pre olympionikov zabezpečujú medaily, ktoré vyrába otecko siedmačky, piatačky a prváka, šiesti z rodičov sa pripravujú na úlohu archontov pre jednotlivé grécke polis, postarajú sa o občerstvenie počas olympiády, pomáhajú s úpravou priestorov areálu tábora, mamička z Ukrajiny šije chitóny pre archontov a pomocníkov, rodičia sú pripravení pomôcť s odvozom detí či batožín (podľa potreby).

Prví piataci – tr.uč. Renáta Blaschke – sa zúčastnili Olympiády v rakúskom Schoenau, lebo tam mala dlhoročnú tradíciu chodenia bratislavská WŠ. Druhí piataci – tr.uč. Ľudmila Jakabová – navštívili našich českých priateľov a Olympiády sa zúčastnili tam. Tretí piataci – tr.uč. Miroslava Lešinská – organizovali Olympiádu sami pre bratislavských piatakov z WŠ na Vihorlatskej ulici a pre waldorfskú domŠkolu z Bratislavy.

Tento rok okrem bratislavských, privítame aj piatakov z Nových Zámkov, z Borinky a z Ukrajiny. Do prípravy a celej organizácie sú zapojení: tr.uč. piatakov Marcela Kováčová, učitelia telesnej výchovy Miroslava Lešinská, Jozef Bitzner Malý a rodičia piateho ročníka.

Piataci veľkú časť roka žijú témou starovekého Grécka: zoznamujú sa s jeho históriou, spievajú grécke piesne, recitujú časti z Odysey v gréčtine aj v slovenčine v hexametri, maľujú obrázky s gréckou tematikou, kreslia grécku ornamentalistiku, vyrábajú vázy s gréckym zdobením, šijú si grécky odev – chitón, na karneval si pripravujú aj masky gréckych hrdinov, prednášajú úryvky z gréckych divadelných hier, no a hlavne na telesnej výchove trénujú na grécke tradičné disiplíny – hod diskom, hod oštepom, skok do výšky, zápasenie, štafetový beh a maratón.
Aby ste mali predstavu o akú veľkú a nezabudnuteľnú akciu ide, pozrite si fotky z predchádzajúcich rokov. Nech sa páči:

Piataci ročník 2012 – 2021

https://kosice.iwaldorf.sk/wp/wp-content/uploads/2017/11/Schonau.zip

Piataci ročník 2016 – 2025
Pripravný deň

https://photos.app.goo.gl/

Otvárací ceremonial

https://photos.app.goo.gl/

Beh

https://photos.app.goo.gl/

Zápasenie

https://photos.app.goo.gl/

Skok

https://photos.app.goo.gl/

Štafeta

https://photos.app.goo.gl/

Oštep a disk

https://photos.app.goo.gl/

Naháňačky

https://photos.app.goo.gl/

Záverečný ceremonial

https://photos.app.goo.gl/

Rétorika a iné

https://photos.app.goo.gl/

Tento obsah bol zaradený v Aktuality. Zálohujte si trvalý odkaz.