„Dni sú kratšie, noci dlhšie, krutý vietor duje chlad,
ale ja mám lampáš, svieti jasne, nájdem cestu z temna von.“
To je text piesne, ktorý sa každé novembrové ráno rozlieha potemnelými chodbami waldorfskej školy. So skracovaním dní, ubúdaním denného svetla a pribúdaním temnoty vo svete sa môže stať, že aj do ľudských duší sa vkradne smútok, melanchólia a temnota….
Aby sme mohli s týmito tendenciami, ktorými na nás „útočí“ vonkajší svet, ľahšie bojovať, prichádzajú nám od septembra do Vianoc na pomoc tri sviatky:
29. septembra sv. MICHAEL – rytier, ktorý sa odvážne postavil voči zlu a porazil draka,
11. novembra sv. MARTIN – rímsky vojak, ktorý mal súcit s mrznúcim žobrákom a podelil sa s ním o svoj teplý plášť,
6. decembra sv. MIKULÁŠ – biskup, ktorý potajomky, nepoznaný konal dobročinnosť a pomáhal tým, ktorí to najviac potrebovali.
Sviatok sv. Martina si vo waldorfskej škole každoročne pripomíname lampášikovým sprievodom. Deti počúvajú príbehy, vyrábajú si lampášiky a spievajú martinské piesne. V podvečer sviatku sa potom stretnú a spolu s rodičmi a učiteľmi sa vydajú do temnoty novembrových uličiek, pričom im lampášiky svietia na cestu. A ak majú šťastie, nájdu niekde v tráve zabudnutú zlatú podkovičku z kopyta koňa sv. Martina. O tú sa však musia podeliť s blížnymi, tak ako to urobil Martin so svojim plášťom.
Keďže piataci už veľmi neveria, že to sv. Martin stráca po dvore zlaté podkovy, rozprávali sme sa v triede o posolstve, ktoré tento sviatok v sebe nesie. Rozhodli sme sa, že chceme byť na slávnosti účastní ako pomocníci. Od rána sme varili punč pre rodičov, piekli sme orechové rožky v podobe martinských podkovičiek a s našim triednym orchestrom sme trénovali martinské pesničky.
Na začiatku slávnosti padla u piatakov poznámka, že sa nám z toho punču nič neujde. Samozrejme keď sa punč rozdáva, tak z neho ubúda, až sa celkom minie. Ukázali sme si však, že existuje jedna vec, z ktorej keď rozdávame, neubúda, ba ešte jej vo svete pribúda. Od jednej veľkej sviečky si všetky deti v triede zapálili svoje malé sviečočky a mohli vidieť, že svetla zo sviečky neubúda, ale pribúda:)
A tak môžeme do sveta rozdávať aj svoje vnútorné svetlo a lásku voči blížnym. S týmto zážitkom potom piataci na dvore pre všetkých zúčastnených zahrali a zaspievali pesničky, až kým im zima a chlad neposkracovali struny na violončelách a husliach.
A nakoniec sa každému ušiel aj kúsok zlatej podkovičky od sv. Martina.
Stanislava Lichvárová
triedna učiteľka 5. triedy